Tło Warmia i Mazury

Warmia i Mazury

Artykuły

Przejdź na mapę

Park Dzikich Zwierząt

20.12.2016

Park został założony przez dr Andrzeja Krzywińskiego. Zajmuje obszar 100 ha i mieści się w Puszczy Piskiej (na terenie Mazurskiego parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki) Jego celem jest zachowanie wymierających gatunków zwierząt oraz umożliwienie zwiedzającym poznania rodzimych gatunków. Patronem parku jest znany przyrodnik Benedykt Dybowski. W związku z tym, że został on w przeszłości zesłany na Syberię i przyczynił się do poznania tej części świata, w parku można spotkać zwierzęta syberyjskie i te pochodzące z Dalekiego Wschodu.

Do głównych atrakcji zalicza się m.in. bliskie obcowanie z naturą. Można tutaj zobaczyć wiele gatunków zwierząt, które zazwyczaj bardzo ciężko spotkać na wolności. Do niektórych można podejść bardzo blisko, a nawet je karmić czy głaskać (zwierzęta są przyzwyczajone do obecności człowieka). Rozległe łąki stwarzają zwierzętom możliwość życia i funkcjonowania w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych. O tym, że czują się tu dobrze świadczy fakt, że cyklicznie się rozmnażają. W parku występują między innymi: daniele, wilki skandynawskie, tarpany, łosie, koniki polskie, dziki, jelenie i sarny, rysie, puchacze, cietrzewie, głuszce, jarząbki, żurawie, bobry, bizony.

W chwili obecnej trwają prace związane z reintrodukcją i ochroną gatunków zagrożonych (np. kuraki leśne). Szczególny nacisk kładzie się na pomoc rysiom. W całej Polsce żyje ich zaledwie 200 (przede wszystkim w Bieszczadach). Opracowano tutaj specjalną metodę „Born to be free”, która polega na tym, iż w środku lasu wybudowano woliery, gdzie umieszczana dorosłe osobniki. Dzięki temu młode rodzą się w ciszy i spokoju, nie są narażone na niebezpieczeństwa. Budowa woliera pozwala młodym na opuszczanie pomieszczenia w każdej chwili, ale równocześnie uniemożliwia wydostanie się dorosłych rysi. Program reintrodukcji przeprowadzany we współpracy z Lasami Państwowymi i Mazurskim Parkiem Narodowym skutecznie pozwala na ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków.

Park jest do dyspozycji odwiedzających cały rok, od godziny 9:00 do zmierzchu. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem (ze względu na dużą rozległość terenu parku Kadzidłowo). Dzięki temu lepiej można poznać występujące tutaj zwierzęta, ich biologię, zwyczaje i potrzeby. Warto wybrać się tutaj z dziećmi, ponieważ wycieczka zapewnia wiele wrażeń, które z pewnością na długo zagoszczą w ich pamięci. Spacer w otoczeniu tak pięknej przyrody daje poczucie relaksu i odpoczynku.