Tło Warmia i Mazury

Uroki starych miast - Olsztyn

20.12.2016

Wybierając się na Mazury warto zatrzymać się w Olsztynie – najważniejsze miasto na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. Tutejsza starówka oraz Zamek Kapituły Warmińskiej to obiekty, które zasługują na uwagę turystów.

Historia Olsztyna rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to w zakolu rzeki Łyny powstała obronna warownia. Z czasem przekształcono ją w Zamek Kapituły Warmińskiej, której mury łączyły się z fortyfikacjami miejskimi. W XVIII wieku zamek stracił swe znaczenie militarne, zaś część murów rozebrano. Zasypana została również fosa otaczająca niegdyś tę warownię. Zamek jest obecnie największą atrakcją turystyczną na obszarze Pojezierza Olsztyńskiego. Wielu turystów chce na własne oczy zobaczyć warownię, w której Mikołaj Kopernik prowadził swe prace i obserwacje astronomiczne. Warto zobaczyć również wystawę znajdującą się obecnie w pałacowych wnętrzach. To Muzeum Warmii i Mazur, w którym można zobaczyć eksponaty związane z Kopernikiem oraz z historią regionu.

Warto zwiedzić olsztyńską starówkę. Zachowały się tu fragmenty dawnych murów obronnych z XIV – wieczną Wysoką Bramą. Niegdyś była ona głównym wjazdem do miasta, dziś służy jako reprezentacyjne wejście na teren starówki.

Rynek w Olsztynie otaczają podcieniowe kamienice, zaś w jego centralnym punkcie stoi Stary Ratusz. Na starówce warto odwiedzić też katedrę św. Jakuba, którą zbudowano w XIV wieku.

0.0/5

Liczba ocen: 0

Miejsca w pobliżu

Przenoska na Łynie - Olsztyn

Kategoria: Porty, mola i przystanie

Przenoska na rzece Łynie w Olsztynie w niebezpiecznym miejscu. Znajdują się tam betonowe kolce...

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny - Olsztynek

Kategoria: Skanseny

Pierwotnie muzeum założone zostało jako ekspozycja architektury ludowej z terenów Prus,...

Zamek krzyżacki - Olsztynek

Kategoria: Zamki

Zamek wzniesiony z polecenia komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina w latach...

Zamek Biskupów Warmińskich - Lidzbark Warmiński

Kategoria: Zamki

Zamek z XIV w. należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Budowany był...